A lízingelt autók esetében nagy könnyebbséget jelent, hogy a téli felkészítésében segítenek a flottakezelő kollégák. Ettől függetlenül járművezetőként ne feledkezzünk el a céges autó téliesítésének ránk vonatkozó feladatairól sem.Összegyűjtöttük azokat az alapvető tudnivalókat és teendőket, amelyekkel biztosíthatjuk a folyamatos mobilitásunkat a legzordabb időjárási körülmények között is.
A biztonságos és balesetmentes téli közlekedés kulcsfontosságú eszköze a téli gumi. Ha a hőmérséklet 7°C alá süllyed, akkor kizárólag téli gumival induljunk útnak. Legkésőbb október közepén javasolt bejelentkezni szezonális gumicserére, hogy ne csúszkáljunk az utakon nyári gumival ha hirtelen beköszönt a fagy október végén.Az időjárás előrejelzéshez igazított gumicsere is jó megoldás lenne, ha a hirtelen történő hőmérséklet csökkenés ne jelentene egyből hosszabb várakozási időt a gumi szervizekben.
Általánosságban elmondható, hogy az akkumulátorok élethosszát csökkenti a tartósan alacsony hőmérséklet.Az akkumulátorok élettartama két és hat év között változik. Azonban örökérvényű igazság, hogy szinte mindig erős lehűléskor mondja fel a szolgálatot.A legjobb megoldás, ha szakszervizben megvizsgáltatjuk az állapotát. Az idősebb akkumulátorokat érdemes néhány hetente tölteni is, hogy a hőmérséklet esés okozta igénybevételt kompenzáljuk. Főleg ha az autóval éjszaka a szabadban parkolunk.Ilyen esetekben ajánlatos autó akkutöltőt is tartani a parkolóhely közelében.
Az autó téli felkészítés egyik legfontosabb teendője a mínuszok beköszönte előtt a hűtőfolyadék a szintjének és a fagyáspontjának az ellenőrzése.Súlyos károkat tud okozni a motorban a megfagyott hűtővíz, ezért 0 Celsius fok alatt kiemelten figyeljünk, hogy fagyálló hűtőfolyadék legyen az autóban.Ajánlott szakszervizben megméretni a hűtőfolyadék fagyáspontját, ha szükséges fagyálló koncentrátum hozzá keverésével érhetjük el a kívánt tűrőképességet.A két évnél öregebb folyadékot inkább cseréltessük le teljes egészében.
A szélvédőmosó folyadékkal kevesebb gondunk van, mint a hűtőfolyadékkal. A tartályt egyszerűen téli folyadékkal töltsük fel, amint a nyári fogytán van.Az autó téli felkészítéséhez nem szükséges egészen kiüríteni a tartályt- Arra figyeljünk oda, hogy a maradék nyári folyadék ne hígítsa fel túlságosan a téli szélvédőmosó folyadékot. Mivel rontja mosóhatást, és ami még fontosabb, csökkenti fagytűrő képességét.Télen javasolt 2-3 naponta ellenőrizni a szélvédőmosó folyadék tartályt, mert a télen az utakról felveredő sár és különböző szennyeződések miatt gyakrabban kell mosnunk a szélvédőt. A koszos szélvédő pedig nagymértékben rontja a látási viszonyokat és ezáltal balesetveszélyes.Sok esetben nem elegendő, hogy fel van töltve a szélvédőmosó tartály.Célszerű heti rendszerességgel megvizsgálni az ablaktörlők állapotát is. Ha a gumi szemmel láthatóan ellapult, vagy szakadt, esetleg a fém része rozsdás vagy repedt, mindenképpen cseréljük ki a lapátokat.Ám akkor se próbáljuk megspórolni az új lapátok árát, ha a piszkos, maszatos szélvédőt nem tudja az ablaktörlő két törlés alatt tisztává varázsolni!
Azon felül, hogy a jogszabályok szerint az autó világítóberendezéseinek mindig hibátlanul kell működniük, a kiégett izzók vagy a rosszul beállított fényszórók télen biztosan vezetési nehézséget fognak okozni.A téli hónapokban autózunk a legtöbbet sötétben, ezért az autó világításának a hibái ekkor fognak a leghamarabb kiderülni.Ellenőrizzük az összes fényjelző működését, hogy megfelelően lássuk a környezetünket az autóból. A többi autós számára pedig láthatóak legyünk az utakon.A fényszóró beállítását nagyjából meg tudjuk állapítani abból, hogy a sötétben hogyan világítja meg a tompított fény az előttünk álló autó hátulját.Ha bizonytalanok vagyunk, vagy ha szokatlanul sok szembejövő autós villog ránk, ellenőriztessük műszeresen a fényszórók beállítását.A búrák és tömítések épségét is nézzük át, mert az esetleges sérüléseken bejutó nedvesség pillanatok alatt kontakthibákat okozhatnak.
Az elmúlt években már ritkábban találkozhattunk nagy havazásokkal Magyarországon. Ettől függetlenül érdemes felkészülni a zordabb időjárási körülményekre is, hogy ne érjen minket felkészületlenül, amikor az autónkat betemette a hó.Az autó külső takarításának nehezen pótolható tartozékai a hókefe, a szélvédő jégkaparó és természetesen a kesztyű, ha nem akarunk jéggé fagyott ujjakkal vezetni.Indulás előtt mindenképp távolítsuk el a havat és a jeget a tájékozódáshoz és ezáltal a biztonságos közelkedéshez nélkülözhetetlen üvegfelületekről.A takarító eszközök mellett érdemes még tárolnunk egy elemlámpát és egy bikakábelt az autó csomagtartójában.Amennyiben a hegyekbe készülünk ne felejtsük otthon a hóláncot és az autós hólapátot sem. Mindkét eszköz jelentősen megkönnyítheti az elindulást vagy adott esetben a továbbhaladást.
Bónusz javaslatunk dízel autósoknak: a dermedésgátló, ami megőrzi a dízel folyékonyságát a téli hidegbe, ennek köszönhetően hatékonyan védi a dízelautók üzemanyag-ellátási rendszerét.
Mindig vezessünk az út és időjárási viszonyoknak, a forgalomnak és nem utolsó sorban a sebességkorlátozásoknak megfelelő sebességgel!