A cégvezetők számára a legfontosabb célok közé tartozik a költségek optimalizálása. Az üzemanyagkártya költséghatékony megoldás azoknak a vállalatoknak, amelyek nagy mennyiségű, évente akár több ezer liter üzemanyagot használnak.
Mint például a szállítmányozási vállalatok vagy akár a lízingelt gépjárműveket használó cégek.
A következőkben nézzük meg, mikor érdemes egy cégnek üzemanyagkártyát használnia, milyen előnyei és hátrányai vannak, illetve mire kell odafigyelni a használat során!
A céges üzemanyagkártyával a cégautót használó alkalmazott anélkül tudja fizetni a tankolását, hogy készpénzre vagy céges hitelkártyára lenne szüksége.
Jellemzően egy kártyával egy hálózathoz tartozó benzinkutaknál lehet fizetni. Ez a fizetési mód lehetővé teszi a közvetlen számlázást a cég felé.
Használatuk előnyeit későbbiekben részletesen ismertetjük. Előtte azonban ejtsünk néhány szót két fő típusáról:
Nem keverendők össze a benzinkutak hűségkártyáival, amelyek inkább pontgyűjtő kártyák.
A céges üzemanyagkártya egy elterjedt megoldás a cégautók használóknál. A Business Lease ügyfelei közül csupán 1,2% nem igényel üzemanyagkártyát.
Alapvetően a benzinkúti tankolás fizetésére.
Azonban a legtöbb kártyával tudjuk esetleg fizetni a szervizelést, a mosást, az őrzött parkoló díját vagy akár komphasználatot is.
Legtöbbször mind bel- és külföldön is használhatóak tankolás, úthasználati díj megfizetésére.
Az, hogy melyik országban és milyen kutakon használható az üzemanyagkártya, már a kártyakibocsátótól függ.
Ebben már lényeges eltérést tapasztalhatunk – vannak olyanok, amelyekkel csak a szomszédos országok egyes üzemanyagtöltő állomásain, de olyanok is, amelyek Európa sok országában is lehetővé teszik a kártyával történő fizetést.
Íme az üzemanyagkártya legfontosabb előnyei és felhasználási területei:
Az üzemanyagkártyák segítségével a cégek pontosan nyomon követhetik az üzemanyagköltségeket, mivel részletes kimutatást készítenek az üzemanyag-vásárlásokról.
Ráadásul az ellenőrzésen és nyomon követésen túl a legerősebb érv az üzemanyagkártya mellett a költségkontroll.
Egyszerűen beállítható a költési limit és egyéb korlátozás. Így könnyedén megelőzhető a kártyán a jogosulatlan vásárlás és folyamatosan nyomon követhető az üzemanyagköltség.
Az üzemanyagkártyák szükségtelenné teszik a készpénzes fizetést.
Így a tranzakciók biztonságosabbak és kényelmesebbek a céges autók használói számára.
Ráadásul ezeket a kártyákat az üzemanyagtöltő állomások széles hálózatán elfogadják, így a sofőrök bárhol könnyen tankolhatnak.
Az üzemanyagkártyával a benzinkúti listaárhoz képest valamennyivel olcsóbban vásárolhatunk.
A kedvezmény mértéke függ a kártyakibocsátótól, de alapvetően hasonló nagyságrenddel dolgoznak. A kedvezményt általában a benzinkúti árból adják. Gyakorlatilag ez literenként 1-2 forintot jelent.
A sofőröknek hatalmas segítség, hogy nem kell számlákra várakozva időt pazarolni és a számla elszámolásokkal bajlódni. A rendszer minden tranzakciót rögzít, így semmi nem veszhet el.
Továbbá folyamatos nyomon követést biztosít. A tárolt adatok alapján készül a havi egy számla. Az adminisztrációs teher minimálisra csökken.
Részletes jelentéseket nyújt a szolgáltató az üzemanyag-fogyasztásról, amelyek segítenek azonosítani tudjuk a kilengéseket, a hatékonysági és a költségmegtakarítási területeket.
Tudjuk elemezni a gépjármű használó viselkedését, nyomon tudjuk követni például az üzemanyag-fogyasztást.
Az így kapott adatoknak köszönhetően kiszámolhatjuk mennyivel tudjuk csökkenteni az üzemanyag költségeket például egy vezetéstechnikai oktatással.
Az üzemanyagkártyák minden esetben PIN-védelemmel és egyéb biztonsági funkciókkal vannak ellátva, hogy megakadályozzák a jogosulatlan használatot.
Beállítható push üzenet a szokatlan tranzakciókról, így biztosíthatjuk, hogy csalás gyanúja esetén azonnali lépéseket lehessen tenni.
Az üzemanyagkártya legfontosabb előnyei:
Most pedig vizsgáljuk meg az üzemanyagkártyák hátrányait.
A kártyát ellophatják és a PIN kódot sem lehetetlen feltörni.
A cégek tehetnek a csalások megelőzése és az üzemanyagkártya-használat ellenőrzése érdekében. Az egyértelmű szabályok és előírások, valamint az üzemanyagköltségek rutinszerű ellenőrzése sokat segít a visszaélések elkerülésében.
Az üzemanyagkártyákat nem minden benzinkúton fogadják el, attól függően melyik szolgáltatóval szerződött le a cég.
Előfordulhat, hogy az kártyahasználóknak messzebb kell utazniuk – főleg vidéken, hogy adott benzinkút lánchoz tartozó állomást találjanak.
Az üzemanyagkártya-szolgáltatók tranzakciós díjat és kártyahasználati díjat számíthatnak fel, ami növelheti az üzemanyagkártya költségeit.
Ezek a díjak a szolgáltatótól és a kínált szolgáltatás mértékétől függően eltérőek lehetnek. A szerződés kötés előtt érdemes információkat gyűjteni a költségekről.
Összességében ezek a hátrányok eltörpülnek az előnyök mellett.
Az üzemanyagkártya elengedhetetlen eszköze a cégautóflottával rendelkező vállalkozásoknak.
Növeli a hatékonyságot, átláthatóságot és kontrollt biztosít az üzemanyagköltségek felett, értékes adatokba nyújt betekintést, illetve biztonságos és kényelmes fizetést tesz lehetővé.
Elfogadottság és elfogadóhelyek:
Győződjünk meg arról, hogy az üzemanyagkártya által kínált szolgáltató elfogadott és széles körben elérhető-e azokon a helyeken, ahol a flottánk működik.
Ellenőrizzük a külföldön elérhető partnereket akkor, ha munkatársaink rendszeresen járnak más országokba.
Igénybe vehető üzemanyagtípusok:
Ellenőrizzük, hogy a kártyával milyen üzemanyag típusokat és havonta hány liter üzemanyagot tudunk vásárolni a kártyával. Egyes kibocsátók ugyanis ennek függvényében határozzák meg a kártyák típusait.
Szervizhálózat elérhetősége:
Győződjünk meg arról, hogy az adott üzemanyagkártyával milyen szerviz szolgáltatásokat és egyéb szolgáltatásokat vehetünk igénybe.
Érdemes rákérdezni arra is, hogy az adott cég kínál-e például balesetbiztosítást, illetve telefonos ügyfélszolgálatot.
Kedvezmények és előnyök:
Kérdezzük meg, hogy milyen kedvezményeket kínál az üzemanyagkártya szolgáltató. Térjünk ki részletesen az árengedményekre vagy hűségprogramokra. Illetve tájékozódjunk arról is, hogy milyen formában van lehetőség az áfa- és jövedéki adó-visszatérítésre.
Költségkontroll:
Tájékozódjunk arról, hogy milyen mértékben lehet korlátozni, illetve ellenőrizni az kártya használatát. Beállítható-e például napi vagy havi limit abban az esetben, ha nem engedélyezzük a jármű magáncélú felhasználását.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az adott kártyaszolgáltatást milyen módon tudjuk elszámolni:
Online felület és jelentések:
Kérdezzünk rá, hogy lehet-e az üzemanyagkártyát online platformon keresztül kezelni, illetve szükség esetén letiltani. Tájékozódjunk arról is, hogy pontosan milyen tartalmú jelentéseket és elemzéseket küld az elszámoláskor a kibocsátó cég.
Rugalmassági szempontok:
A kiválasztás során tájékozódjunk arról, hogy az adott kártya csak egy adott vagy több különböző töltőállomás-hálózat kútjain is használható. Figyeljünk rá, hogy a megszokott útvonalakon legyen elegendő mennyiségű benzinkút a mobilitás biztosítása érdekében.
A kártya elvesztése esetén azonnal értesíteni kell a kártyakibocsátó vagy a lízing cég ügyfélszolgálatát. Ők letiltják a kártyát, így illetéktelenek nem tudják használni vásárlásra. Az elveszett kártya letiltását követően új kártyát kell igényelni.
A visszaélések elkerülése érdekében, kérjük, tegyen meg mindent azért, hogy a kártya és a PIN-kód ne jusson illetéktelen kezekbe!
Amennyiben 3 alkalommal helytelen PIN-kódot adott meg a tranzakció során, a kártya kibocsátója a kártyáját automatikusan letiltja 24 órára. A tiltást automatikusan feloldják egy nap után.