Ha a cégautó használat optimális módjához elengedhetetlen tudni, hogy történik a tartós bérlet könyvelése és adózása.
A következő cikkben részletesen olvashat a tartós bérlet adózásáról. Egyúttal adunk néhány praktikus tippet a cégautó használat költséghatékony és racionális gyakorlatához.
A tartós bérlet, másnéven operatív lízing, az elnevezéséhez mérten egy bérleti konstrukció. Cégautó használati jogának díjfizetés ellenében történő bérbeadását jelenti. A lízingszerződésben rögzített futamidő lejáratakor sem kötelező, sem érvényesíthető vételi opció nincs.
Az operatív lízing szerződés lejártával a lízingelt cégautó visszakerül a bérbeadóhoz, vagyis a lízingszolgáltatóhoz. A tartós bérlet keretei között lízingelt gépjármű számvitelileg nem kerül a vállalat könyveibe. A lízing díj igénybevett szolgáltatásként, azaz költségként elszámolható.
A tartós bérlet nemcsak multinacionális cégek, hanem kis- és középvállalkozások számára egyaránt jelenthet ideális választást, iparágtól függetlenül.
A kedvező adózásnak köszönhetően ez a legnépszerűbb cégautó finanszírozási konstrukció manapság.
A tartós bérlet minimális beruházás mellett kínál céges autó finanszírozást, a flotta nagyságrendjétől függetlenül.
Ráadásul a tartós bérlet könyvelése és adózása csökkenti az adminisztratív feladatokat.
A hatályos jogszabályoknak megfelelve a személygépjárműnek számító cégautók esetében lehetőség van a bérleti díj Áfa tartalmának visszaigénylésére.
Hogyan történhet az Áfa visszaigénylés?
A szemléltetés végett nézzünk egy konkrét példát.
Tételezzük fel, hogy az Önök által vezetett útnyilvántartás szerint adott periódusra vonatkozóan a cégautóval megtett kilométerek 20%-a történt magánhasználatként. Ebben az esetben a bérleti díj Áfa tartalmának 80%-a igényelhető vissza. Merthogy az üzleti használat aránya ezt teszi lehetővé.
Az Áfa-szabályokról és az útnyilvántartásról részletesen.
A tartós bérleti díjban foglalt, finanszírozáson kívüli költségelemekre is vonatkozik az Áfa visszaigénylés lehetősége.
Olyan a gépjármű üzemeltetésre vonatkozó költségelemekről van egyébként szó, mint például a szerviz, vagy a gumicsere.
Más cégautó finanszírozási módoknál ez nem megoldható. A tartós bérleti szolgáltatásnál ezek a szolgáltatások nemcsak leírhatók költségként, hanem az Áfa tartalmuk visszaigénylése is kivitelezhető.
A cégautóadó vállalkozások használatában lévő személyautók után, negyedévente fizetendő adónem. A cégautóadóról összegyűjtöttünk minden hasznos információt:
Nagy előnye a tartós bérletnek, hogy ezt a konstrukciót választva a cégautóadó fizetésének a kötelezettsége nem lízingbe vevőt terheli. A gépjármű tulajdonosaként a lízingbe adó, vagyis a lízing szolgáltató kötelezettsége az adónem rendezése.
Tartós bérletről szóló megállapodást kötve kiemelten fontos figyelni rá, hogy a megkötött lízingszerződés tartalmában a bérbeadó és az üzembentartó elválik-e egymástól.
Amennyiben ugyanis a megállapodásban a bérbeadó és az üzembentartó elválik, úgy bérbeadóként a flottakezelő lízingcég fizeti a cégautóadót, Önök pedig bérbe vevőként a gépjárműadót. Ebben az esetben gépjárműadó a cégautóadóból nem vonható le.
Ezt hívják kettős adózásnak, amit lehetőség szerint célszerű elkerülni. Ennek érdekében javasolt odafigyelni rá, hogy a megállapodás szerint lízingszolgáltató a gépjárművek tulajdonosa és a bejegyzett üzembentartója legyen egyszemélyben.
A tartós bérlet formátumának további előnye, hogy a teljesítményalapú gépjárműadó az összegével csökkenthető a cégautóadó. Tehát a cégautó adóból levonható a gépjárműadó. A gépjárműadóról szóló törvény rendelkezései alapján abban az esetben, ha személygépjármű tulajdonosa és a hatósági nyilvántartásba bejegyzett üzembentartója ugyanaz a cég.
A cafeteria keretében nyújtható juttatások esetében célszerű olyan megoldásokban gondolkodni, amelyek segítik a munkavállalókat, ugyanakkor a vállalkozás számára sem jelentenek irracionális terheket.
A lehetőségek mérlegelésekor felmerülhet a céges autó cafeteria kereti között történő juttatása, már csak a kedvezőbb anyagi vonzat miatt is. A cikk témájához kapcsolódóan nem árt megvizsgálni a dolgot adózási szempontból is.
Lényeges például, hogy a társasági adót tekintve a költségelszámolás okán 9% adóteher takarítható meg. Ugyanakkor a teljes képhez hozzátartozik, hogy nagyobb összegű elszámolt költségnél a TAO-ra vonatkozó megtakarítás nagyságrendje is emelkedhet.
Vegyünk egy példát.
Legyen a juttatás nettó értéke 80 000 forint.
Az elszámolt költség 145 564 forint.
A megtakarított adó összege 13 101 forint lehet.
Még egy lényeges tudnivaló, hogy nem csökkenti a társasági adó mértékét sem a gépjármű használatra vonatkozó és költségként elszámolt amortizáció, illetve bérleti díj. Továbbá a levonásba nem helyezhető általános forgalmi adóval sem csökkenthető az adózás előtti eredményt.
Plusz szempontnak számíthat még, hogy a jellemzően markáns tételnek számító magáncélú használatra vonatkozó üzemanyaghasználat fizetése kire hárul:
A fentiek olvasatában remélhetőleg transzparensen látszik, hogy a tartós bérlet adózás szempontjából is kedvező formátuma lehet a cégautó használatnak, illetve a céges flotta fenntartásának. Egyszerűbb adminisztrációval, és praktikus adó visszaigénylési opciókkal.
Maradt még kérdése akár a tartós bérletről, akár annak az adózásáról? Tegye fel nekünk az alábbi elérhetőségeken vagy kérjen tőlünk ajánlatot. Szívesen állunk rendelkezésre.